KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
FRÝDLANTSKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

MF Souznění 2015 - 11. prosince Frýdek-Místek

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel. 10. - 13. 12. 2015 – Václavovice, Frýdek - Místek, Kozlovice (Beskydy), Ostrava. CONSON ANCE 2015 : 17th International Festival of Advent and Christmas Traditions, Carols, and Handicrafts - 10th to 13th December 2015.

SOUZNĚNÍ 2015(17. ročník) www.souzneni-festival.cz

Souznění 2015 nabídlo i druhý den opravdu výbornýfestivalový program. Na 17. ročník této předvánoční kulturní akce přijalo pozvání, coby zástupce duchovní hudby, významné české hudební těleso Ensemble Inégal s jedinečným koncertem novodobé rekonstrukce Loutny české Adama Václava Michny.
Diváci si tak v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku mohli vychutnat prvotřídní koncert jednoho z nejznámějších barokních umělců.

Prostory barokního kostela sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku během pátečního večera 11. prosince nabídly v rámci festivalu Souznění opravdu exkluzivní program. Tento večer společně uvedli ředitel festivalu Zdeněk Tofel a děkan místeckého farního kostela Josef Maňák:
„Dnešní koncert bude chvílí, kdy se v této hektické době zastavíme a společně si vychutnáme melodie barokních skladeb, které jsou našim národním pokladem.“ U skutečnil se zde výjimečný koncert hudebního tělesa Ensemble Inégal s evropským renomé, které je zejména spojováno s odkazem geniálního barokního
skladatele Jana Dimase Zelenky. Přestože je repertoár tohoto tělesa bohatý na různá hudební období, patřil tento večer konkrétně jednomu z nejznámějších ranně barokních hudebních umělců Adamu Michnovi. Tento skladatel, básník, sbormistr a varhaník se zasloužil o rozmach barokní hudby a kultury v českých zemích. Psal zejména duchovní hudbu a jeho dílo obsahuje 230 kompozic soustředěných do pěti sbírek, přičemž dvě jsou latinské a tři české. Mezi nimi se nachází i nejznámější cyklus hymnických skladeb Loutna česká, která je komponována ve vokálně instrumentální podobě.

Cyklus je souborem třinácti hudebních skladeb s veršovanými texty, které si Michna sám složil. Tyto písně jsou soustředěny kolem jednoho tématu, a to mystického sňatku božského ženicha (Krista nebo Boha Otce) s panenskou Nevěstou – Pannou Marií, která ztělesňuje lidskou duši a víru. Desítky let chyběly v, barokním písňovém cyklu mezihry, takzvané ritornely, které byly doposud interprety improvizovány nebo zcela vynechány, a které byly náhodou objeveny v loňském roce ve Vlastivědném muzeu ve Slaném. Part prvních houslí obsahuje vedle dodnes neznámých částí Loutny i cenné poznámky k dynamice. Tohoto nově nalezeného dobového textu se ujal Ensemble Inégal v čele s Adamem Viktorou, který jej zrekonstruoval a v pátek 11. prosince jej společně přijeli představit Frýdecko-místeckému publiku, v rámci premiérové návštěvy několika Moravskoslezských měst s tímto barokním dílem.

Nově nalezený part prvních houslí excelentně zahrála Magdalena Malá, působící nejen v řadě barokních ansáblů a orchestrů, ale také jako sólová a komorní hráčka na mnoha festivalových pódiích v České republice i v zahraničí. Skvělý výkon předvedly i druhé housle Simony Tydlitátové. Pěvecká část hudebného tělesa byla zastoupena sopranistkou Gabrielou Eibenovou a altem Danielou Čermákovou, které předvedly skutečně procítěný projev Michnových veršovaných textů.
Kromě violoncella Libora Maška patřil k pátečnímu uchovnímu koncertu i speciální nástroj theorba, kterou probouzel k hudebnímu životu Jan Krejča. Ten po skončení programu přiblížil složitost hraní na tento specifický barokní nástroj, v současnosti už docela pohodlně dostupný: „Na theorbu se hraje přibližně stejně jako na kterýkoliv jiný nástroj. V něčem je to jednodušší oproti moderním nástrojům a v něčem složitější. Například všechny staré nástroje měly většinou menší rozsah a skladby nebyly tak virtuózně a technicky náročné, jako třeba skladby 19. a 20. století. Na druhou stranu byl o pozapomenuto, jak na tyto staré nástroje hrát, proto si musí hudebník hledat svůj osobitý způsob.“
V několika skladbách stejný hudebník využil i tónů barokní kytary. Celý ansábl měl pevně pod kontrolou dirigent a varhaník Adam Viktora.
Koncert byl zakončen bouřlivými ovacemi. Sám umělecký vedoucí Viktora shrnul celý večer následovně: „Komorní atmosféra prostoru byla skvělá a nesla se v tradičním adventním duchu rozjímání.“

Kamila Benková
mediální zastoupení festivalu Souznění
mobil: +420 724 066 724
email: BenkovaKamila@gmail.com
web: www.souzneni-festival.cz

Zveřejněno 13.12.2015 v 23:55 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba