KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
FRÝDLANTSKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Za podzemními půvaby [ Turistická trasa ]

Zbrašovské aragonitové jeskyně - prohlídkový okruh

Pozoruhodný jeskynní systém vznikl současným působením vodních toků a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Objevili je bratři Chromí v roce 1912. Zaregistrovali, že z úzké štěrbiny lomu na kopci Baránka stoupá pára i v mrazivých zimních dnech. Na začátku roku 1913 se jim podařilo otvor rozšířit natolik, že bylo možné podniknout dobrodružnou výpravu do nitra země. Odvážná dvojice se lomeným komínem dostala do jeskyně Kapličky a užasla při pohledu na krásné sintrové útvary v podobě květů, trsů mechu a klasů. Průvan, vyrážející ze suti, naznačoval další cestu. Bratři odvalili plochý balvan a pod ním se objevil 47 m vysoký téměř kolmý komín. Bratři sestupovali s hořícími kahany, aby včas odhalili smrtelné nebezpečí nedýchatelného oxidu uhličitého...
Pod svahem Zbrašovského vrchu na levém břehu Bečvy, vytvořené v devonských vápencích, se prostírají Zbrašovské aragonitové jeskyně***. Probublávající kyselka pomohla vzniku gejzírových krápníků, pozoruhodné jsou také stalaktity a keříčkové agregáty aragonitu. V nejnižších nepřístupných částech jeskyně udržuje souvislá hladina plynného kysličníku uhličitého podobně jako ve známé Psí jeskyni u Neapole. Díky teplým výronům kysličníku uhličitého a vývěrem oteplených minerálek se v jeskyních udržuje stálá teplota kolem 15 °C, což je nejvyšší teplota ze všech našich jeskyní. Po první cestě bratrů Chromých (Čeněk později zahynul při průzkumu jednoho neviditelného plynového jezera) byly učiněny kroky k poznání podzemních půvabů - málo známou skutečností je, že na úpravě nejnebezpečnějších míst se velkou měrou podíleli hraničtí vojáci. V r. 1955 byly jeskyně zpřístupněny novým vchodem. Veřejnosti je přístupný úsek v délce 300 metrů.
Ke vchodu se z lázeňské části dostaneme velice snadno - od Moravanu k severu k Bečvě scházející vycházkovou cestou, od Janáčka vzhůru po hlavní silnici, vlevo ke směnárně a odtud pár kroků vpravo, nebo k řece a po jejím levém břehu proti proudu - ostatně nás dobře povedou orientační tabulky. Prohlídka trvá asi 40 minut - z výkladu se dozvíme nejen podrobnosti o jednotlivých částech podzemí, ale i historii vzniku jeskyní.
První zastavení patří Zasedací síni, jejíž stěny jsou silně rozleptány teplými kyselkami. Tomuto jevu se říká teplicové krasovění. Následuje Koblihová síň, Katakomby a Gallašův dóm pojmenovaný po hranickém vlastenci a buditeli. Jeskyně Prokopova koule získala jméno podle své podoby - při cestě po schodišti si povšimneme okrouhlé klenby, zdobené tzv. hranickým mramorem s aragonitovými výrůstky.
Následující chodba byla uměle rozšířena, na konci navazuje na příčnou puklinu, po níž do jeskyně prosakovaly povrchové vody a usazovaly sintr, vytvářející působivé krápníkové tvary - podle nich byl tento úsek nazván U vodopádu.
Povšimneme si vodou zaplněného jezírka - tzv. Křtitelnice. Následuje další zajímavý pohled do výklenku, na jehož dně je umístěno zrcadlo a v něm se odráží bodlinovitý útvar nazvaný Ježek. Je to výkvět tzv. Erzbergitu, místní zvláštnosti.
Zajímavou částí je Jurikův dóm, rozlehlý prostor, pojmenovaný podle rajhradského mnicha Jurika, který podle legendy založil město Hranice. Tato část byla objevena jako první komínem, který vyúsťuje až na povrch u silnice Hranice-Zbrašov a dnes je osvětlený. Právě tudy se spouštěli Josef a Čeněk Chromí - lano se jim však přetrhlo a oni se zřítili do neznámého prostoru. Při pádu se jim rozbily karbidové svítilny, a tak zůstali v jeskyni osm hodin potmě, dokud nepřišla pomoc. Měli štěstí, že dopadli na vyvýšené místo těsně nad hladinou kysličníku uhličitého.
Hluboké jezírko kysličníku uhličitého je i v Tunelu, jak se nazývá pytlovitý prostor. Nejkrásnější aragonitové krystaly z celých jeskyní najdeme na Oponě. Keříčky aragonitových jehlic jsou místy až 8 cm vysoké. Na stropě jsou stalaktity s výkvěty aragonitu, podobající se kukuřičným klasům a vinným hroznům. Dopřejeme si i pohled na Jeskyni smrti - je zaplněna silně koncentrovaným kysličníkem uhličitým, sirovodíkem a arsenovodíkem se stopami radonu.
Následuje Turecký hřbitov, skupina štíhlých gejzírových stalagmitů. Poté sestoupíme do jeskyně U krokodýla - největší stalagmity jeskyní dosahují až dvoumetrových výšek. Další je Veselá jeskyně s překrásnou výzdobou krystalických vápencových povlaků stěn a stropů. V Mramorové jeskyni vidíme stěny pokryté žilkami kalcitu a aragonitu, což vytváří zdánlivou podobu mramoru. Mramorová jeskyně pak pokračuje v Bezejmennou jeskyni.
Odtud už spějeme k východu z podzemního labyrintu.

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Turistická trasa
AKTUALIZACE: Petr Svoboda (Infomorava.cz) org. 56, 19.08.2003 v 16:47 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba