KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
FRÝDLANTSKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

český ráj

Český ráj

Granáty, které byly vždycky jen na ozdobu - a jakou! Krakonoš z jedné a Rumcajs z druhé strany, skřítkové, co hlídají poklady v podzemí hory Kozákov a vodníci v Jizeře, i Panna a Baba na hradě Trosky - ti všichni ho střeží: Český ráj! Zahrnuje oblast mezi Jičínem, Sobotkou, Mladou Boleslaví, Mnichovým Hradištěm, Kopaninou, Železným Brodem, Semily a Lomnicí nad Popelkou. Na východě přechází v Podkrkonoší a na severu je ohraničen pásem Jizerských hor a Krkonoš. Jméno dostal již v předminulém století od českých lázeňských hostů v lázních Sedmihorkách, přímo pod slavnou líhní českých horolezců - hruboskalským skalním městem.

Narazíte tady na stopy Valdštejnovy - pokud vás neodvede některá z četných vůní místních specialit: bramboráky nebo kyselo nikde nedokážou tak dobře. Nenechte se svést ani krásou broušených kamenů - nejslavnější českou šperkařskou školu (co byla první v Evropě - i přeneseně, jako styl) najdete v Turnově. Ovšem minulé i předminulé století se polodrahokamy brousily skoro v každé druhé chalupě; a v těch ostatních v zimě všichni navlékali skleněné korále, kterými cestovatelé a misionáři platívali kmenovým náčelníkům i šamanům v Africe, Asii i Latinské Americe.... V tomto romantickém kraji na středním toku Jizery se snoubí rozmanitost přírodních krás s umem řemeslníků. Ovšem i s četnými historickými památkami. O vaši přízeň se perou hrady (Kost, Trosky, Valdštejn, Rotštejn, Frýdštejn, Valečov, Zbirohy, Kozlov, Pařez), zámky (Sychrov, Hrubý Rohozec, Hrubá Skála, Mnichovo Hradiště, Jičín, Humprecht) a lidová architektura (Dlaskův, Kopicův, Bičíkův a Boučkův statek a Vesec u Sobotky). Mimořádná členitost krajiny s charakteristickými pískovcovými skalními městy (Hruboskalské skalní město, Prachovské, Klokočské, Betlémské, Příhrazské a Borecké skály, Borecké skály, Drábovna a skalní města Kalich a Chléviště u Besedic) se svými rostlinnými a živočišnými společenstvy, byla hlavním motivem pro vyhlášení vůbec první české chráněné krajinné oblasti Český ráj v roce 1955.

Na 260 kilometrů tras umožňuje (i milovníkům velocipédů) důkladně poznat region. Celá oblast nabízí všechny tváře aktivní dovolené s horolezectvím, raftingem, jízdou na koni, ale i léčení či regeneraci v lázních Sedmihorky. S pestrou nabídkou atrakcí (pohádkový les ve Všeni, Jičín - město pohádek, Valečovské slavnosti) a historických reminiscencí (Hrubá Skála a Valdštejn) tady jako mžik uteče i ta nejdelší dovolená. Zato dojmy zůstanou hodně dlouho - prý napořád, když si na závěr necháte zazvonit českou raritu - obrácené zvony v Rovensku pod Troskami.Víte, že ... ?

Hrad Frýdštejn, či spíše jeho zřícenina, vystupovala ve filmu O princezně Jasněnce a létajícím ševci jako hrad čarodějnic. Hrad leží kousek na sever od Malé Skály, vysoko nad pravým břehem Jizery, a v roce 1425 v něm úspěšně vzdoroval husitům tehdejší majitel Bohuš z Kováně. Cesta od hradu přes Vranov do Malé Skály patří k nejkrásnějším vyhlídkám v zemi vůbec.

Vranov do Drábské světničky - zbytky skalního hradu na pískovcové hraně plošiny Mužského nedaleko Mnichova Hradiště - se dají považovat za vstupní bránu Českého ráje. Místo bylo osídleno již ve 13. století a někdy v první čtvrtině století 15. tady vnikl hrad, na sto metrů vysokých kolmých skalách prakticky nedobytný. Do pískovcových skal bylo vytesáno 30 světniček - zásobáren, skalní bloky byly propojeny dřevěnými mosty a přístupné po kamenných i dřevěných schodech. Jako úkryt sloužily Drábské světničky ještě za II. světové války.

Nejvyšší hora Českého ráje - Kozákov - má nadmořskou výšku 744 m, ale v české, zejména obrozenecké, historii má význam osmitisícovky. Je výraznou dominantou kraje, skrývá dodnes poklady v podobě polodrahokamů v tzv. peckách (kulovité či oválné výplně - geody): drůzy achátu, jaspisu, ametystu, chalcedonu, citrínu, křišťálu a záhnědy. Melafyrová hora s pozdějším výlevem třetihorního čediče byla cílem sběračů drahých kamenů již v pravěku - tehdejší lovci z nich zhotovovali jednoduché nástroje. Ve středověku se ze zdejších nalezišť těžily polodrahokamy, z nichž některé zdobí dnes například Kapli sv. Kříže na Karlštejně. Kozákov je rovněž středem kraje, v němž kvete dodnes domácí brusičství kamenů a který je považován za Mekku českého šperkařství. Pohled z hory otevírá 360° neopakovatelného panoramatu, od vrcholů a hřbetů Krkonoš na severu přes velkou část východních Čech po Orlické hory a rovinu kolem Hradce Králové, Trosky čnící nad Prachovskými skalami až po směr západní - Mladou Boleslav, Ralsko a zpět na sever k Liberci a Ještědu.

Malá Skála - letovisko usazené v hluboce zaříznutém údolí Jizery - získalo své jméno v 17. století pro odlišení zdejšího hradu Skála (dnes Vranov) od stejnojmenné (dnes Hrubé) Skály poblíž Valdštejna. Ve Vranové, jedné z devíti místních částí, na levém břehu Jizery, stojí několik typických pojizerských dřevěných stavení. Nad pravým břehem Jizery vystupuje skalní hřeben - Vranovský - tvořený tvrdými křemitými pískovci. Opuštěný objekt hradu Vraný (Skála) se stává Panteonem poté, co jej poslední majitel panství, průmyslník F. Z. Römisch pomocí staveb jeskyněk, pomníčků, pamětních desek a památníčků významných osob a událostí přeměnil v romantické místo bez dalšího účelu. Silnice vedoucí z Malé Skály na Frýdštejn nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů v Čechách.

Málokterý hrad je natolik známým a navíc uznávaným symbolem celého regionu jako Trosky, od roku 1998 národní přírodní památka. Vybudoval je v letech 1380 - 90 Čeněk z Vartemberka na dvouvrcholovém čedičovém sopouchu (488 m) jako prakticky nedobytný hrad: dvě věže - Panna (57 m) a Baba (47 m), hřbet mezi nimi zastavěný obytnými budovami a celý hrad chráněn trojitým pásem hradeb a systémem bran stejně jako strmostí skal. Přesto již v r. 1428 Trosky vyhořely, posléze se jich zradou zmocnil zemský škůdce Kryštof Šof z Helfenburku a teprve o 30 let později se hrad vrátil majiteli Janu z Bergova. Jedním z majitelů v průběhu historie hradu byl i Albrecht z Valdštejna. Po roce 1648, kdy hrad vypálila císařská vojska, zůstaly Trosky v troskách. Velkorysou rekonstrukci zahájil v období romantismu (v r. 1841) nový majitel Jan Lexa z Aerentalu.

Již v 16. století se v Turnově, v místní části Sklenařice, vyrábělo sklo, v Hamrech byly v provozu první hutě, na Sklenařice, vyrábělo sklo, na Kozákově se hledaly a nacházely polodrahokamy již dávno předtím, ve středověku a v Turnově se upravovaly - "muglovaly" (zaoblovaly). Brzy ale se začaly i brousit a obchod s nimi vedl k dalšímu posilování tradice zpracování polofrahokamů, později i drahokamů a šperků. Kromě zámku na okraji města (Hrubý Rohozec) a dalších pamětihodností ve městě samém si turista nesmí nechat ujít roubený Dlaskův statek, v Dolánkách u Turnova, pár kroků od města ve směru na Železný Brod. Objekt je považovaný za nejkrásnější patrovou roubenou stavbu u nás, byl postaven r. 1716 a nabízí expozici lidového nábytku a nářadí z Turnovska. V Turnově žil a tvořil houslař F. X. Drozen, jehož nejslavnějším zákazníkem byl David Oistrach.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Encyklopedické heslo
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 22.03.2005 v 13:21 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba